Uživatel: nepřihlášen
czen |

Akční nabídky

Facebook

Váš košík: 0,-

Příbuzné si nevybíráme

komedie E. Assouses herci Divadla na Vinohradech a hosty v režii Jana Nováka.


Rodinou oslavu dokonale okoření příchod mladé vyzývavé sekretářky. Francouzská komedie.

fotogalerie

videoukázky

 

osoby a obsazení

bratři
Yvan advokát             Svatopluk Skopal
Francky podnikatel   Martin Zahálka
David zubař                Václav Vydra nebo Jan Čenský

jejich manželky
Mathilda                     Lenka Skopalová nebo Jana Boušková
Nicole                         Eva Janoušková
Christelle                   Simona Postlerová nebo Eva Režnarová

Franckyho sexy sekretářka
Natalia                        Malvína Pachlová nebo Jana Pidrmanová
                                    nebo Lenka Zahradnická

Režie                          Jan Novák

Překlad                       Alexander Jerie
Hudba                         Pavel Horák
Texty písní                 Jaroslav Machek
Scéna                         Michal Hess
Kostýmy                     Ludmila Pavlousková
Rekvizity a kostýmová spoluprace
                                    Helena Konarovská
Zvuk                            Jiří Beneš
Světla                          Aleš Hanzlíček


Na oslavu se sejdou tři bratři – pán domu podnikatel Francky, zubař David a advokát Yvan – i se svými manželkami. Hned zpočátku je zřejmé, že švagrové k sobě právě neplanou horoucí láskou, nemluvě o tom, že své muže se snaží držet na krátké uzdě. Ale přímo bombou je příchod Franckyho mladé vyzývavé sekretářky Natálie, která dokonale okoření rodinnou slavnost. Vyvolá paniku u přítomných mužů a z jejich nepřirozeně odmítavé reakce pojmou manželky podezření. Čí je to milenka? Dojde k překvapivým odhalením a rodinná idyla bere za své.

Autor netají, že muži bývají v podobných situacích většinou zbabělí a ženy spíše bezcitné a nemilosrdné.
Jedovaté narážky a trefně mířené odpovědi místy připomínají tenisovou výměnu míčků. Díky hereckému obsazení, brilantním dialogům a situačním zvratům nabízí komedie nevšední divadelní zážitek.
 

Lidová moudrost praví:
Příbuzné si nevybíráme, ti jsou nám určeni

A jako obvykle, mocným impulsem k tomu, je naše svatba. Všechno vypadá nadějně do chvíle, než se začne svatba „řešit“. Kupříkladu - naše tchyně. Mírumilovná osoba, ale jen do okamžiku, kdy se mělo rozhodnout, kde bude svatba, co na sobě bude mít nevěsta, jaká bude kytka, kolik pojede aut, jak budou vyzdobena a kolik pozvat hostů. Zažil, jsem případ, kdy se svatba dokonce zrušila, protože ženichovi po téhle smršti spadlo srdce do kalhot a cesty ke štěstí se vzdal.

Nejhorší ale je, když se vám tchyně i tchán líbí. Jenže, ani tehdy není vyhráno. To se zase obvykle něco přihodí mezi ženichem a nevěstou. Vrcholem takového neštěstí je, když se budoucí tchánové, kteří si padli do oka na šoulačce, rozhodnou postavit mladým do začátku rodinný domek. Samozřejmě se mladí přizvou, aby se také účastnili. Přeci se to staví pro ně!

Pomalu, ale jistě se blíží osudový okamžik, téměř antické tragedie. Ačkoliv je po ohláškách v kostele a jsou rozeslána drahá oznámení, nevěsta týden před svatbou řekne: „On je takový moula nešikovný, toho si nevezmu. Viděli jste to, jak tam po té stavbě chodil a nic si neprosadil, ačkoliv jsem ho o to tak prosila“. Ostuda ve vesnici je kolosální. Nevěsta uprchla neznámo kam, ženich se zhroutil a stal se z něj štamgast místní hospody. Dnes už nebudoucí tchánové, zapíjejí žal v dostavěném domku, který dalších deset let zeje prázdnotou. A to se ještě nepropíchlo, že ženich měl vlastně štěstí, když si Evušku nevzal, protože ta stejně kdysi něco měla s Pepíkem, co se tak šikovně oháněl jako tesař při stavbě jejich domku.

Když tak tohle všechno vidím, vzpomínám na radu mé nepravé babičky, která moudře pravila: „Hochu, pokud chceš mít v životě klid, vezmi si sirotka. To je to pravé terno“. Dnes, po třiatřiceti letech manželství jí vlastně dávám za pravdu. Čeho všeho bych byl býval ušetřen… Jenomže sirotci jsou úzký profil v každé době. A tak většinou není zbytí a my se musíme smířit s tím, že příbuzné si nevybíráme. Ti jsou nám určeni. A to není vůbec jednoduché. Však sami uvidíte dnes večer.

Tomáš Engel 12. 2. 2009

Eric Assous

patří dnes k nejžádanějším fancouzským autorům. Tento filmový a divadelní režisér, scénárista, rozhlasový autor a v  neposlední řadě dramatik, se narodil v roce 1956 v Tunisu. Neprve se věnoval především rozhlasové tvorbě (celkem napsal osmdesát rozhlasových her), ale na svém kontě má i značný počet televizních a filmových scénářů (devět celovečerních filmů). Konečně napsal i osm divadelních her, z nich se v současné době hrají v Paříži právě Příbuzné si nevybíráme (Les belles-soeurs čili Švagřičky a Rodinné tajemství (Secret de famille) s Michelem Sardou a jeho synem Davym. Obě představení jsou každý večer beznadějně vyprodaná. Další úspěšnou hrou byla Horská dráha (Les montagnes russes), kde jednu ze dvou rolí hrál Alain Delon.